Fotografování - Vyvážení bílé
V dnešním článku si ukážeme, jak používat funkci Vyvážení bílé u vašeho digitálního fotoaparátu. Touto možností nastavování disponují téměř všechny digitální přístroje.
V návodu k fotoaparátu si sice přečtete jak vyvážení bílé ovládat, ale už se nedozvíte k čemu tuto funkci lze použít. A to je cílem tohoto textu. Chceme vám otevřít nové možnosti pro tvůrčí fotografování, ale také ukázat, jak můžete vylepšit svoje pracovní snímky. Vyvážení bílé není zcela obvyklé téma a spíš naleznete články o vlivu světla na barevnost objektů. Velmi úzce to spolu souvisí, ale to se dočtete dále v textu.
Správně:
Špatně: |
Co je to vyvážení bílé?
Je to funkce digitálních fotoaparátů, pomocí které můžete upravovat citlivost senzoru na jednotlivé barvy světla. Vyvážení bílé se také často používá pro kalibraci monitorů, kdy nastavujete tzv. bílý bod.
Co je to bílý bod?
Bílý bod je místo, na které chceme aby monitor nebo fotosenzor považoval za bílé. Vlivem okolního osvětlení se bílé plochy zadají zabarvené podle typu světla. Například při fotografování v interiéru osvětlenému klasickou žárovkou (červené světlo) vypadají bílé plochy i ostatní objekty více červené než při denním světle. Proto musíme eliminovat červený nádech tím, že nastavíme senzor tak, aby byl méně citlivý na červenou barvu. Záleží také ovšem na osvětlení při prohlížení výsledného snímku vytištěného na papíře. Většinou chceme, aby barvy vypadaly tak, jako při osvětlení neutrálním (bílým) světlem a právě proto musíme použít vyvážení bílé.
Ve kterých případech je nejlepší použít vyvážení bílé?
Tuto funkci bych doporučil použít především u scén fotografovaných při jiném než denním světle. Již zmíněným příkladem je osvětlení interiérů. Vyvážit bílou doporučuji také u velmi slunečného dne (speciálně na horách). Naprostou nutností je použít tuto funkci při fotografování s bleskem, a to především externím. Všechny fotoblesky jsou zabarvené do modra, ale senzor je vyvážen na osvětlení scény bez blesku, z toho vyplývá, že snímek bude působením blesku více modrý. Tomu se lze vyhnout právě použitím funkce WB (White balance – Vyvážení bílé).
Jak funguje vyvážení bílé u klasických fotoaparátů?
V případě klasické fotografie máte pouze tři možnosti jak nahradit kalibraci senzoru. První z nich je použití speciálních filmů pro dané osvětlení. Toto řešení ovšem nenabízí tolik variant jako druhá možnost, tou je použití barevných filtrů na objektiv. Filtrů je ve specializovaných obchodech celá řada. Lze sehnat filtry takřka pro jakékoliv osvětlení. Filtr musíte koupit opačné barvy (doplňkové) než je předpokládané světlo. Použití filtrů je nejrozšířenější možností. Třetí možností je digitalizace pořízeného snímku skenováním a následné vyvážení barev v grafickém editoru. POZOR – nekvalitním skenováním a následnými úpravami velmi ztrácíte na kvalitě snímku
Existuje nějaké měření barvy světla?
Ano. Odstín barvy se udává tzv. hodnotou teploty světla. Teplota světla se měří ve °K, což vychází z teoretického modelu černého tělesa. Pokud budete zahřívat absolutně černé těleso se vzrůstající teplotou, bude měnit svou barvu dle požadovaného odstínu. Pro lepší představu uvádím tabulku základních hodnot:
Teplota světla ve ºK |
Přibližný popis zdroje světla |
2500 - 3200 ºK |
Běžné žárovky (červená) |
4000 - 5000 ºK |
Zářivky |
5000 - 6000 ºK |
Fotoblesky (modrá) |
6000 - 8000 ºK |
Zamračený a mlhavý den |
Pozn.: 0 ºK = - 273 ºC
Které z digitálních fotoaparátů podporují tuto funkci?
Funkci WB obsahuje valná většina fotoaparátů dostupných na našem trhu. Obecně by se dalo říci, čím kvalitnější fotoaparát, tím větší možnosti pro nastavování WB. Většinou máte možnost volit z předem nastavených možností osvětlení (denní světlo, zářivka, blesk, atd.). U některých fotoaparátů máte možnost nastavení WB ručně. Při ručním nastavení musí plocha, kterou chcete považovat za bílou zabírat celou plochu hledáčku (celou plochu senzoru). Profesionální fotoaparáty potom nabízejí funkci tzv. Bracketing (zastřelování), při které fotoaparát obvykle pořídí tři snímky s rozdílným nastavením WB a vy si potom vyberete tu nejlepší. U funkce Bracketing lze nastavovat krok (změnu) jednotlivých snímků ve °K, např. po hodnotách 500°K. Jedinou nevýhodou této funkce je její časová náročnost a také větší počet fotografií brzy zaplní vaší paměťovou kartu.
Co se stane když nastavím WB ručně, ale neukáži fotoaparátu bílou, ale jinou barvu?
Senzor se na ní vyváží a tím docílíte efektu barevného filtru doplňkové barvy ke zvolené barvě. Ukážete-li něco modrého, výsledná fotografie bude do žluta. Ukážete-li něco červeného, výsledná fotografie bude do modra.Dříve než zmáčknete spoušť fotoaparátu, zhodnoťte fotografovaný objekt a jeho osvětlení z hlediska výše popsaného. Proveďte vyvážení bílé, aby výsledek odpovídal vaší představě.
Více informací o nastavení Vašeho digitálního fotoaparátu se dozvíte na našich kurzech.